Wełna to włókno naturalne, pozyskiwane z sierści zwierząt. Włókno wełniane posiada cechy, dzięki którym nadaje się doskonale do wytwarzania wysokiej jakości wyrobów włókienniczych. Zalety wełny wszyscy dobrze znamy i rozumiemy. A jak to przekłada się na właściwości otulaczy wełnianych?

Wełna i jej rodzaje

Słowo wełna dosłownie oznacza sierść owiec. Najbardziej wartościowa wełna pochodzi z owiec zwanych Merynosami. Najcenniejsza jest wełna kozia z kóz kaszmirskich, czyli tzw. kaszmir. Wełna jest włóknem bardzo pożądanym ze względu na swoje właściwości.

Zalety wełny

 • oddycha i reguluje temperaturę ciała – chroni przed utratą ciepła w zimie, a przed przegrzaniem i promieniami UV w lecie,
 • jest antybakteryjna – nie rozwijają się w niej bakterie odpowiedzialne za przykry zapach, w związku z tym nie powinna wydzielać żadnych przykrych zapachów,
 • wchłania wilgoć i trzyma ją z dala od ciała, dzięki czemu nawet mokra wciąż doskonale grzeje. Wełna jest w stanie wchłonąć wilgoć nawet do 50% (w normalnych warunkach włókno jest wilgotne w 17%). Wełna odseparuje wilgoć od naszej skóry. Z punktu widzenia higieny jest to ogromna zaleta.
 • trudno się moczy – wełna stosunkowo wolno nasiąka wodą,
 • jest naturalna, przyjazna dla użytkownika i środowiska, ulega biodegradacji.

Wady wełny

 • podatna na spilśnianie – generalnie w trakcie spilśniania z wełny powstaje filc i jest to czasami zjawisko pożądane na dużą skalę. Niestety nasze ubrania wełniane mogą również spilśnieć pod wpływem tarcia, wysokiej temperatury lub wilgoci. W skutek tego wełna się po prostu zbije i skurczy.
 • mechaci się (pilinguje się) – czyli najczęściej pod wpływem tarcia powstają małe kuleczki,
 • uczula – wełna jest jednym z silniejszych alergenów. Może podrażniać skórę i wywoływać całkiem poważne objawy, niezależnie od tego, czy jest wysokiej jakości, czy nie.
 • wymaga starannej pielęgnacji – wełnę najlepiej prać w ręku lub nastawiać bardzo delikatny program, nie wyciskać i nie wykręcać, suszyć na płasko.

Najczęstsze rodzaje wełny stosowane w otulaczach wełnianych

 • Wełna merino – wełna owcza z merynosów (tzw. merino wool). Włókna wełniane są wyjątkowo cieniutkie, co z kolei przekłada się na ich wyjątkową miękkość. Wełna merino nie gryzie lub gryzie dużo mniej niż inne rodzaje wełny owczej. Jest też ciepła i doskonale wchłania wilgoć.
 • Kaszmir – wełna kaszmirska jest bardzo higroskopijna. Dzięki swojej porowatości zatrzymuje wilgoć i posiada dużą wytrzymałość na ścieralność. Dodatkowo jest wyjątkowo miękka, puchowa, delikatna, posiada niezwykłe właściwości grzewcze, a przy tym jest lekka, cienka i dobrze się układa. Jest odporna na zagniecenia.

Pranie otulaczy wełnianych

Są trzy główne zasady obchodzenia się z otulaczami wełnianymi, które powinniśmy bezwzględnie przestrzegać, jeśli chcemy, aby pielucha wełniana nam służyła przez długi czas.

Nie jest to skomplikowane. Niestety łatwo o tym zapomnieć w natłoku codziennej rutyny lub pośpiechu.

Otulacze wełniane pierzemy w misce wypełnionej wodą o temperaturze max. 30°C (warto sprawdzić temperaturę termometrem) z dodatkiem płynu do prania wełny. Zabrudzenie spowodowane kupą dziecka, warto uprzednio spłukać pod silnym strumieniem chłodnej wody, np. z kranu lub prysznica. Takie płukanie, wykonane od razu po zabrudzeniu pieluszki, w większości przypadków (nie tych ekstremalnych ^_^”) zastąpi całkowite pranie otulacza, gdyż wszystko pięknie się spłucze. Jeśli zabrudzenie nie zniknęło, warto zostawić otulacz na 10-20 minut do wymoczenia, a następnie delikatnie potrzeć palcami zabrudzone miejsce. Jeżeli zabrudzenie nie zniknie, warto psiknąć zaplamione miejsce sprayem z mydłokrzewu (działa na plamy i przebarwienia pozostawione przez owoce, kakao, długopisy, tłuszcz itp.). Zapierania mydłem powinniśmy unikać, gdyż mydło zwiększa ryzyko filcowania się wełny.

Jeżeli kusi cię, aby otulacze wełniane wrzucić do pralki na program wełna/delikatne pranie, to warto zwrócić uwagę na temperaturę prania, jaką ustawiliśmy. Niepoprawne dobranie temperatur (czyli zbyt wysoka różnica temperatur prania i płukania) może spowodować szok termiczny. Wełna nie lubi gwałtownych zmian temperatury. Może się wtedy skurczyć, co jest efektem nieodwracalnym. Nie suszymy wełny na kaloryferze ani w suszarce bębnowej (szok termiczny).

Dla zaawansowanych

Jeżeli nastąpiło gruntowne wypranie otulacza w płynie do wełny, to powinniśmy przeprowadzić tzw. lanolinowanie.

Podczas prania wypłukaliśmy z niego lanolinę (czyli wydzielinę z gruczołów łojowych owiec), dlatego otulacz będzie słabiej „trzymał”. Będzie przepuszczał wilgoć i moczył ubranka.

Lanolinowanie to dostarczanie wełnie lanoliny, naturalnego tłuszczu owczego, który zapobiega wchłanianiu wilgoci przez wełnę.

Kurację lanolinową możemy zrobić na dwa sposoby:

 1. Nabyć gotową kurację lanolinową np. Urlich Naturlich, Imse Vimse czy Disana i postępować zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.
 2. Kupić lanolinę apteczną i przygotować ją samemu.
Gotowa kuracja lanolinowa – krok po kroku
 • rozpuszczenie odpowiedniej ilości środka w wodzie
 • wymoczenie otulaczy w tak przygotowanym roztworze
Domowa kuracja lanolinowa – krok po kroku

Potrzebujemy:

 • 0,5 litrowy słoik
 • 400 ml wrzątku
 • łyżeczkę szarego mydła (np. Biały Jeleń) – aby lanolina stworzyła z wodą jednolitą ciecz
 • łyżeczkę (pół łyżki stołowej) 100% lanoliny
 • miskę wypełnioną 2 litrami ciepłej (nie gorącej) wody

lanolinowanie-krok01-ekomajty

Instrukcja

 1. Kruszymy mydło.
 2. Wrzątek wlewamy do słoika.
 3. Rozpuszczamy w nim mydło.
 4. Przygotowujemy lanolinę, nabieramy pół łyżki stołowej.
 5. Mieszamy lanolinę z wodą z mydłem do uzyskania jednolitej mlecznej zawiesiny. Lanolina to tłuszcz, dlatego rozpuszczamy w dość wysokiej temperaturze i uważamy, żeby nie rozwarstwiła się.
 6. (opcjonalnie) Warto dodać kilka kropel olejku lawendowego – ma działanie antybakteryjne.
 7. Gotowy roztwór wlewamy do miski.
 8. Dolewamy 2l ciepłej wody aby poziom wody zakrył nasz otulacz.
 9. Kuracja jest gotowa i teraz czekamy, aż mikstura osiągnie max. 30°C, żeby nie zaszkodziła wełnie.
 10. Wkładamy otulacz tak, aby cały był zanurzony i zostawiamy na kilka godzin. Otulacze i gatki z recyklingu moczymy całą noc (12h), natomiast otulacze szyte z tkaniny wełnianej moczymy max 6 godzin.
 11. (opcjonalnie) Możemy docisnąć otulacz czymś ciężkim, by był cały czas w wodzie.
 12. Wyciągamy otulacz z kąpieli i odciskamy (nie wykręcać!). Po wyjęciu z kuracji możemy otulacz  lekko przepłukać wodą.
 13. (opcjonalnie) Możemy osuszyć otulacz okrywając go ręcznikiem.
 14. Rozwieszamy otulacz na suszarce (na płasko) do wyschnięcia.

Na początku otulacz jest  śliski, nieprzyjemny w dotyku, ale po jakimś czasie (1-2 użycia) znów wraca do normalności.

Podsumowanie

Korzyści ze stosowania otulaczy wełnianych:

 • Oddychająca wełna najlepiej przepuszcza powietrze ze wszystkich otulaczy dostępnych na rynku. Wełna zapewnia dziecku komfort poprzez utrzymywanie odpowiedniej temperatury wewnątrz pieluszki. Dzięki temu pupa dziecka nigdy się nie przegrzewa ani nie poci, przez co zmniejsza się ryzyko odparzeń.
 • Ograniczamy ryzyko przegrzania jąder u chłopców.
 • Zmniejszamy kontakt dziecka z bakteriami rozwijającymi się w mokrej pieluszce.
 • Zmniejszamy kontakt dziecka z nieprzyjemnymi zapachami.
 • Dziecko ma kontakt z naturalnymi materiałami, ponieważ otulacze wełniane nie zawierają szkodliwych substancji występujących w pieluszkach jednorazowych (np. środki konserwujące i zapachowe). Dzięki temu są zdecydowanie zdrowszym wyborem dla dziecka.

Moim zdaniem korzyści wynikające ze stosowania otulaczy wełnianych, są warte poświecenia kilku minut więcej na pranie czy przestrzeganie powyższych zasad. Teraz wybór należy do ciebie. Jednorazówki, PUL czy wełniaki? 🙂

Myślisz o wypróbowaniu otulacza wełnianego?

DOŁĄCZ DO EKOMAJTOWEGO NEWSLETTERA

Znajdziesz w nim porcję świeżej wiedzy, inspiracji i informacji o pieluchowaniu wielorazowym, doświadczeniach związanych z byciem rodzicem oraz otrzymasz dostęp do specjalnych promocji jak ta poniżej

10% RABATU

NA PIERWSZE ZAKUPY