Jednorazówki kontra pieluszki wielorazowe. Fakty i mity na temat kosztów tych pieluszek. Warto czy nie? Przygotowałam dla Was dokładne wyliczenia na obecny rok.

Na początku pieluszkowania rodzice zadają sobie pytanie:
Jakie są koszty pieluchowania wielorazowego?
Do wyliczenia ilości potrzebnych nam pieluszek można zastosować następujący wzór:

a = (b + c ) * d

gdzie:

  • a – ilość potrzebnych pieluch
  • b – ilość dni (co ile chcemy prać pieluchy)
  • c – ilośc dni schnięcia; standardowo wynosi 1, w przypadku grubszych pieluszek i wkładów: 2
  • d – średnia ilość pieluch zużywanych na dzień; standardowo 8

czyli np. chcąc prać co 2 dni:

a = (2 + 1) * 8 = 24

według wyliczeń potrzebujemy 24 pieluszki.

Ilość pieluszek potrzebnych dla noworodka jest znacznie większa. Przez ten krótki czas najlepiej sprawdzą się pieluchy tetrowe stosowane z otulaczem.

Założenia pieluszkowania :

  • przez 1-mc noworodek zużywa 10 pieluch dziennie, czyli mniej więcej 4 prania na tydzień
  • przez resztę średnio 8 pieluch dziennie, 2 prania na tydzień
  • okres pieluszkowania 2,5 roku – 30 miesięcy

KOSZTY PRANIA – obliczenia dla jednego prania

  1. zużycie prądu (koszt mediów za rok 2015) – zakładam że pralka ma klasę A++
    Pranie –  2h * 0,9 kWh * 0,56 zł  = 1,01 zł
  2. zużycie wody + ścieki (koszt Trójmiejski za rok 2015 – 1 m3 (1000 l) kosztuje 10,59 zł
    1 pranie średnio 50 litrów
    50 l / 1000 l * 10,59 zł = 0,53 zł
  3. proszek do prania – dla 3kg dzidziusia ok. 30 zł starczy na 21 prań (kolor), ale do prania pieluszek powinniśmy zużywać połowę ilości proszku dla normalnego prania, wiec proszek wystarczy nam na 42 prania
    30zł/42 = 0,71 zł za jedno pranie
  4. środek antybakteryjny NAPPY FRESH 0,5 kg ok 20 zł – według producenta, wystarczy na 35 prań
    20zł/35 = 0,58 zł

OGÓLNY KOSZT JEDNEGO PRANIA

energia + woda + środki piorące = 1,01 + 0,53 + 0,71 + 0,58 = 2,83 zł

KOSZTY CAŁEGO PIELUCHOWANIA

ZAŁOŻENIA

  • cały okres pieluchowania 30 miesięcy,
  • 3 miesiące noworodek – częstsze pranie 4 prania tygodniowo,
  • 27 miesięcy starsze dziecko 2 prania tygodniowo.

NOWORODEK

Przez 1-mc noworodek zużywa 10 pieluch dziennie, czyli czekają nas mniej więcej 4 prania na tydzień.

  • pieluszkowanie 1-mc: 4 * 4 * 2,83 zł = 45,28 zł
  • pieluszkowanie 3-mce: (4 * 4 * 2,83 zł) * 3 = 135,84 zł

STARSZE DZIECKO

Średnio zużywa 8 pieluch dziennie, czyli czekają nas 2 prania na tydzień (ufff).

  • pieluszkowanie 1-mc: 2 * 4 * 2,83 zł = 22,64 zł
  • pieluszkowanie 27 miesięcy: 27 * 22,64 zł = 611,28 zł

Podsumowując, koszty prania przez 30 miesięcy pieluchowania wynoszą 747,12 zł.
Zakładając że do pralki zmieści się 30 pieluszek, koszt prania jednej pieluszki wyniesie w tym przypadku 0,09 zł.

JEDNORAZOWE KOSZTY

PIELUSZKI NOWORODKOWE – wystarczą max. do 2-3 miesiąca

Całkowity koszt to 201 zł
W Ekomajtach możecie zakupić np.:

PIELUSZKI WIELORAZOWE ONE SIZE

Wersja mieszana (wszystkiego po trochu, zakładając średnie ceny polskich producentów). Polecam zakupić zestaw:

Łączna kwota takiego zestawu to 1171 zł.

W Ekomajty możecie zakupić np.:

DODATKOWE WYDADKI (OPCJONALNIE)

PAPIERKI JEDNORAZOWE

100 szt w paczce. Jedna paczka kosztuje ok. 14 zł, czyli 0,14 zł (kwota za 1 papierek / na 1 pieluchę).
Zakładam, że takie papierki używamy tylko przy starszym dziecku. Przy noworodku z mojego doświadczenia mija się to z celem (rzadka kupa). Dla starszego dziecka zużyjemy średnio 2 papierki / dzień, czyli:

(0,14 zł * 2) * 30 * 27 = 226,80 zł

KOSZT 30 MIESIĘCY PIELUCHOWANIA WIELORAZOWEGO

Po podliczeniu wszystkich wydatków, koszt 30 miesięcy pieluszkowania dla pierwszego dziecka wynosi 2315,92 zł. Poniżej szczegółowa lista:

  1. koszt prania: 747,12 zł,
  2. papierki jednorazowe: 226,80 zł,
  3. pieluszki noworodkowe + tetra: 201,00 zł,
  4. pieluszki wielorazowe One Size (wersja mieszana): 1171 zł,

Koszt wywozu śmieci pomijam w wyliczeniach. Przecież i tak musimy taki wydatek ponosić.

Warto tutaj wspomnieć, że koszt 1568,80 zł (papierki jednorazowe, pieluszki noworodkowe + tetra, pieluszki wielorazowe One Size) to koszt, który najbardziej zależy od WAS. To wy decydujecie, którego producenta pieluszek wybierzecie, jaki zestaw zakupicie i w jakich ilościach.

PIELUCHOWANIE JEDNORAZOWE

Teraz sprawdźmy, jak koszty pieluszkowania kształtują się przy popularnych „pampersach” (jednorazowe pierluchy). Na potrzeby wyliczenia, założyłam ceny standardowych opakowań pieluszek Dada z Biedronki. Zawsze możecie zwiększyć lub zmniejszyć koszt, w zależności od wybranego producenta.

Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecka potrzebujemy małe pieluszki, czyli w przypadku pieluszek z Biedronki koszt jednej pieluszki to 0,32 zł (dwu-pa / 156 szt. łącznie / kosztuje ok. 50,00 zł).

NOWORODEK

  • pieluszkowanie dla 1-mca: zakładam 10 szt./dzień), czyli 10 * 30 * 0,32 zł = 96,00 zł
  • pieluszkowanie dla 3-mcy: 3 * 96,00 zł= 288,00 zł

STARSZE DZIECKO

Załóżmy, że starsze dziecko będzie nosić rozmiar 3 (7-18kg). Koszt jednej pieluszki to ok. 0,53 zł (56 szt. kosztuje 29,90 zł).

  • pieluszkowanie dla 1-mca: zakładam 7 szt./dzień), czyli 7 * 30 * 0,53 zł = 111,30 zł
  • pieluszkowanie dla 27-mcy: 27 * 111,30 zł = 3005,10 zł

Koszt wywozu śmieci pomijam w wyliczeniach. Przecież i tak musimy taki wydatek ponosić.

Koszt pieluchowania jednorazówkami to łącznie 288,00 zł (pierwsze trzy miesiące) + 3005,10 zł (kolejne 27 miesięcy) = 3293,10 zł.

PORÓWNANIE KOSZTÓW

  • wielorazowe pieluszkowanie: 2315,92 zł
  • pieluszkowanie jednorazówkami: 3293,10 zł

Różnica to 977,18 zł na korzyść pieluszek wielorazowych.

KOMENTARZ

Pamiętajmy, że zarówno na koszty pieluszek wielorazowych jak i jednorazowych to MY mamy największy wpływ. W pierwszym przypadku możemy znaleźć producenta, którego ceny są bardziej atrakcyjne (nie zawsze idzie to niestety w parze z jakością/bezpieczeństwem) lub możemy znaleźć ciekawą promocję. W drugim (jednorazówki) ceny, które przyjęłam, są w mojej ocenie jednymi z bardziej rozsądnych (cena w stosunku do jakości i bezpieczeństwa/ekonomiczności). Oczywiście możemy zakupić droższe pieluszki. Tylko czy warto? Z tego też względu różnica może być (w mojej opinii) tylko większa. Jednak ocenę pozostawiam już tylko WAM.

PIELUCHOWANIE WIELORAZOWE – DRUGIE DZIECKO

  1. koszt prania (koszt mediów za rok 2015): 747,12 zł
  2. papierki jednorazowe: 226,80 zł
  3. pieluszki jednorazowe + tetra: 0,00 zł
  4. pieluszki wielorazowe: 0,00 zł
  5. wymiana przetartych/zużytych wkładów (załóżmy 15 szt.): 15 * 15 zł (średnia cena) = 225 zł

Łączny koszt pieluchowania wielorazowego dla drugiego dziecka przez 30 miesięcy wynosi 1198,92 zł.

PIELUCHOWANIE JEDNORAZÓWKAMI – DRUGIE DZIECKO

Koszty pozostają bez zmian, czyli 3293,10 zł.

PORÓWNANIE KOSZTÓW W PRZYPADKU DWÓJKI DZIECI

  • pieluszkowanie wielorazowe: 2315,92 zł + 1198,92 zł = 3514,84 zł
  • pieluszkowanie jednorazówkami: 2 * 3293,10 zł = 6586,20 zł

3071,36 zł jest kwotą, jaką oszczędzamy, używając pieluszek wielorazowych podczas pieluchowania minimum 2 dzieci.

Podsumowując, musicie sami zdecydować, co dla waszego dziecka i waszej kieszeni jest najlepsze 😉

DOŁĄCZ DO EKOMAJTOWEGO NEWSLETTERA

Znajdziesz w nim porcję świeżej wiedzy, inspiracji i informacji o pieluchowaniu wielorazowym, doświadczeniach związanych z byciem rodzicem oraz otrzymasz dostęp do specjalnych promocji jak ta poniżej

10% RABATU

NA PIERWSZE ZAKUPY