W przypadku pieluchowania wielorazowego oprócz dobrania odpowiedniej ilości wkładów i pieluszek, które pasują nam i dziecku, istotne jest odpowiednie dbanie o pieluchy. Wtedy posłużą nam nawet przez kilka lat.

Cały proces prania wygląda następująco

  • przechowywanie brudnych pieluch
  • pranie
  • suszenie

Przechowywanie brudnych pieluch

Do przechowywania zużytych pieluszek warto użyć pojemnik z pokrywką. Ja używam przykrywanego plastikowego wiaderka. Jeśli pranie wypada co 2-3 dni, to najlepszy będzie pojemnik o objętości około 20l. Pieluch nie należy wcześniej namaczać, wystarczy tylko przed włożeniem do pojemnika strzepnąć kupkę do toalety. Aby pojemnik z brudnymi pieluchami nie wydzielał nieprzyjemnego zapachu należy ostatnią wkładaną pieluchę do niego pokropić olejkiem z drzewa herbacianego. Olejek ten podobno spowalnia rozwój bakterii, ale tak naprawdę tylko redukuje ilość brzydkiego zapachu.
wiadro do przechowywania pieluszek
Jako alternatywę, możesz zastosować odpowiednie pojemy worek z PUL-u. Pomieści prawie wszystko. Świetny na weekendowy wyjazd z dzieckiem oraz do przechowywania brudnych pieluszek w domu. Można go powiesić w wielu miejscach. Worek o wymiarach 50×50 cm powinien pomieścić pieluszki z 2-3 dni.

Pranie

  • Należy zapiąć wszelkie rzepy, aby nie przyczepiały się do innych rzeczy w pralce i nie ulegały „zapchaniu” przez mechy, nitki itd.
  • Płukanie wstępne
  • Jeśli pieluszki są bardzo zabrudzone dobrze jest zastosować pranie wstępne.  Pieluszki zabrudzone kupką można wcześniej krótko namoczyć w wodzie z dodatkiem mydła odplamiającego.
  • Pranie nastawiamy na temperaturę 40 – 60°C.
  • Ilość proszku/płynu według zaleceń producenta na opakowaniu
  • Uwaga: wszelkie ekologiczne mydła i środki piorące na bazie olejów roślinnych nie nadają się do prania wyrobów z mikropolarku! Preparaty te zostawiają na pieluszce tłuste ślady i powodują, że przestaje ona wchłaniać wilgoć. Jeśli jednak dojdzie do zatłuszczenia polarku środkami piorącymi lub kremem pieluszki należy namoczyć w wodzie z dodatkiem płynu do zmywania naczyń, następnie bardzo dokładnie wypłukać i nastawić pranie na 60°C  bez dodatku środków piorących.
  • Do prania nie należy używać środków zmiękczających, ani wybielaczy na bazie chloru – powodują one zniszczenie powłoki pieluszki i zaburzają jej chłonność. Działanie zmiękczające posiada ocet dodany do ostatniego płukania. Trzeba jednak pamiętać o tym, że stosowanie octu przez dłuższy czas powoduje niszczenie elementów gumowych pieluszek i pralki (kwas octowy).
  • Pieluszki należy suszyć na sznurku, stojaku lub w suszarce.

Aby zapobiec niepotrzebnemu zniszczeniu otulaczy, oraz pieluszek typu Pocket najlepiej suszyć je na sznurku, a nie w suszarce. W temperaturze pokojowej wysychają one błyskawicznie. Pieluszek wilgotnych, albo wyjętych z suszarki nie należy rozciągać – mogłoby to spowodować rozciągnięcie gumek! Pieluszki, które z czasem stały się sztywne może zmiękczyć suszenie, bądź podsuszenie w suszarce albo przeciągnięcie ich przez kant stołu lub krzesła.

Jeśli po praniu zostaną plamy

  • Pieluszki z bardzo uporczywymi plamami można wcześniej namoczyć stosując mydło odplamiające. Ja stosuję następujący system namaczania: wkładam pieluszki do pralki i dodaje środek piorący. Gdy pralka napełni się wodą, wyłączam ją na jakiś czas, po czym w dowolnym momencie ponownie uruchamiam.
  • Mocne zabrudzenia warto zaprać mydłem odplamiającym
  • Wyprane pieluszki wywiesić na słońcu jest ono wspaniałym wybielaczem naturalnym (promienie UV wybielają i zabijają bakterie)! Plamy znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki!
  • Nastawić pranie wstępne.
  • Nie napełniać pralki zbyt dużą ilością bielizny, tak aby wszystkie pieluszki zostały dokładnie wypłukane.
  • Wskazówka: pieluszki z materiału można prać wraz z inną bielizną.

Jak ja piorę?

Pieluszki piorę wraz z innymi rzeczami w temperaturze 40°C czasami 60°C Jest ona wystarczająca do zachowania higieny i przedłuża żywotność pieluszek. W przypadku plam pieluszki piorę pieluszki w temperaturze 90°C ale tylko formowanki i wkłady. Pieluszki zawsze suszę na typowej suszarce domowej.

Pranie otulaczy z mikrowłókien

Nie ma potrzeby prania otulaczy po każdym użyciu. Należy je wyprać, jeśli nabiorą nieprzyjemnego zapachu, z reguły raz – dwa razy w tygodniu. Jeśli otulacz zostanie zbrudzony kupką można go wyczyścić szmatką lub gąbką. Otulacze z mikrowłókien wysychają w ciągu paru godzin.

Pranie otulaczy/majteczek z wełny

Otulacze oraz majteczki wełniane należy prać tylko w przypadku silnych zabrudzeń, gdy nabiorą brzydkiego zapachu lub gdy zaczynają przepuszczać wilgoć. W przypadku silnych zabrudzeń, ubranko należy wyprać jak najszybciej, nie czekając, aż plama zaschnie. Bardzo małe zabrudzenia można usuwać miejscowo przy pomocy mydła odplamiającego. Należy dostosować się do opisanych poniżej zaleceń. Otulacze i majteczki wełniane należy regularnie wietrzyć.

Pranie i pielęgnacja wełny

Pranie

Otulacze, majteczki, legginsy i inne ubranka wełniane można prać w pralce stosując program przeznaczony do wełny. Pranie powinno odbywać się w zimnej, ewentualnie lekko ciepłej wodzie (do 30°). Produkty z wełny można oczywiście prać ręcznie. Do prania należy stosować specjalny szampon do wełny, natomiast do pielęgnacji/ natłuszczania tzw. kurację lanolinową. Przynajmniej raz na 2-3 tygodnie otulacze i majteczki wwełniane należy wyprać i natłuścić stosując kurację lanolinową. Podczas prania należy unikać silnego mięcia i wykręcania. Po wypraniu majteczki warto osuszyć w ręczniku, co znacznie przyspieszy wysychanie. Majteczki wełniane dziergane podwójnie schną nawet 2 dni. Majteczek wełnianych nie należy suszyć na kaloryferach ani na ostrym słońcu.

Natłuszczanie wełny/kuracja lanolinowa

Pierwsze lanolinowanie zalecam przeprowadzić kiedy wełniak zacznie przeciekać. W celu uzyskania optymalnego wyniku wełniak przed natłuszczeniem należy wyprać. Produkt przeznaczony do kuracji lanolinowej silnie wstrząsnąć i dodać 2-3 łyżeczki do 2L bardzo gorącej wody. Roztwór powinien mieć mleczny kolor.Zadbajmy o to aby nasza lanolina rozpuściła się bardzo dokładnie w mydle i wodzie, w innym wypadku po lanolinowaniu mogą pozostać brzydkie plamy, które niestety czasem nie schodzą. Przed namoczeniem majteczek płyn należy ochłodzić do temperatury 30°C. Idealne byłoby pozostawienie wełniaka w kąpieli lanolinowej na całą noc, aby włókna wchłonęły jak najwięcej czystej lanoliny i uzyskały pierwotne natłuszczenie. Na koniec wełniak należy wypłukać w zimnej wodzie i wywiesić do wyschnięcia.

UWAGA!
Wełniaków NIE podgrzewamy i NIE gotujemy!. Przy długim moczeniu w letniej wodzie (np. całonocnym) niektóre wełniaki mogą farbować.

Zdjęcia zaczerpnięte z: Bobolider